Chirurgia stomatologiczna - jak przygotować się do zabiegu usuwania ósemek

Chirurgia stomatologiczna – jak przygotować się do zabiegu usuwania ósemek?

Chirurgia stomatologiczna – to dziedzina nauki, która jest niezwykle potrzebna przy operacyjnym usuwaniu zębów. Zazwyczaj potrzeba usuwania ósemek zachodzi po około 20 roku życia.

Ósemki inaczej zwane są zębami mądrości. Temu procesowi wyrastania ósemek mogą towarzyszyć takie objawy jak ból, szczękościsk, obrzmienie, stany zapalne, torbiele albo wysoka gorączka. Ósemki też są bardziej podatne na próchnicę. Może być wiele powodów, przez które jest potrzebny zabieg chirurgiczny. Jednym z tych powodów są psujące się zęby, innym powodem może być potrzeba założenia aparatu ortodontycznego, który ma na celu skorygowanie wady estetycznej zgryzu. Potrzeba wyrwania ósemek może się pojawić już po zdjęciu aparatu korygującego, kiedy zęby nagle zaczynają się same krzywić. Aby nie popsuć efektu końcowego, niezbędna jest interwencja chirurga.

Jakie ósemki należy poddać zabiegowi usunięcia?

Przede wszystkim takie, które się psują. Do wyrwania zaliczają się też te, które powodują nacisk na inne zęby. Zazwyczaj pozostawia się te, które mają wystarczająco dużo miejsca na wyrośnięcie.

Na czym polega zabieg usuwania ósemek?

Zabieg taki przeprowadzany jest w znieczuleniu, z tego powodu, iż jest bardzo nieprzyjemny i bolesny. Polega on dłutowaniu i wyrwaniu zęba. Stąd niezbędne jest znieczulenie miejscowe, bez którego pacjent odczuwałby znaczny ból. Po znieczuleniu pacjent może odczuwać tylko dyskomfort i silne wibracje. Zabieg usunięcia jednej ósemki zazwyczaj trwa od kilkunastu minut do godziny w bardzo skomplikowanych przypadkach.

(Oferta: Centrum Ortodontyczno – Stomatologiczne OrthoVision)

Jak się odpowiednio przygotować do zabiegu usuwania ósemek?

Przed zabiegiem należy wykonać zdjęcie pantomograficzne, które pokaże stan uzębienia. Kilka godzin przed zabiegiem nie można pić alkoholu, żeby nie zaszkodzić sobie podczas wykonywania zabiegu. Tak samo przed zabiegiem nie należy spożywać żadnych środków znieczulających. Przed samym zabiegiem należy się najeść, gdyż po zabiegu będzie to znacznie utrudnione przez ból. Po samym zabiegu należy na chwilę odpocząć w poczekalni, aby nie zemdleć i zobaczyć, czy nie ma żadnych działań niepożądanych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 7 =