Zdrowie

Choroby nerwowo-mięśniowe – czym są i jak je leczyć?

Choroby nerwowo-mięśniowe – czym są i jak je leczyć?

Choroby nerwowo-mięśniowe prowadzą do nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania nerwów i mięśni. Najczęściej do objawów choroby nerwowo-mięśniowej można zaliczyć spadek siły mięśniowej lub całkowity zanik mięśni. Bardzo często towarzyszą temu zmiany dotyczące odruchów ścięgnistych. Jednak na czym polega leczenie chorób nerwowo-mięśniowych oraz jakie są ich przyczyny?

Czym są choroby nerwowo-mięśniowe?

Choroby nerwowo-mięśniowe są grupą różnego rodzaju schorzeń, które prowadzą do zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego oraz mięśniowego. Takie choroby mogą wystąpić w dowolnym wieku, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Choroby nerwowo-mięśniowe można podzielić na te, które występują już we wczesnym, dziecięcym wieku, jak i również na te, których objawy pojawiają się dopiero w życiu dorosłym.

Istnieje bardzo wiele chorób nerwowo-mięśniowych. Wśród najbardziej powszechnych schorzeń możemy wyróżnić:

  • Stwardnienie boczne zanikowe
  • Miopatię wrodzoną
  • Rdzeniowy zanik mięśni
  • Miastenię
  • Zespół Lamberta-Eatona
  • Botulizm
  • Tężec

Przyczyny chorób nerwowo-mięśniowych

Przyczyny takich chorób mogą być bardzo zróżnicowane. Duża część jednostek chorobowych spowodowana jest mutacjami genetycznymi, które są wrodzone. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie mutacje gwarantują występowanie objawów chorobowych już od urodzenia. Bardzo często efekty obarczenia pewnymi mutacjami mogą pojawić się dopiero w dorosłym życiu.

Inną przyczyną powstawania takich chorób mogą być zaburzenia czynności układu odpornościowego, które uniemożliwiają prawidłowe działanie neuroprzekaźników. Do powstawania niektórych jednostek chorobowych z tej grupy mogą prowadzić również zakażenia niektórymi bakteriami. Jedną z chorób nerwowo-mięśniowych jest tężec, który wywołany jest przez zakażenia laseczką tężca. Jest to jeden z wielu patogenów, które produkują toksyczne substancje zaburzające prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz nerwów.
Po więcej informacji o chorobach nerwowo-mięśniowych, zapraszamy na stronę: https://openmedical.pl/dystrofia-miesniowa-rodzaje-i-objawy-zaniku-miesni/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − dziewięć =