Zdrowie

Co oznacza skrót ndt bobath?

Co oznacza skrót ndt bobath?

W ostatnim czasie, można zaobserwować jego coraz częstsze występowanie. Metoda ta staje się bowiem coraz bardziej popularna. Choć NDT-Bobath, o której mowa, kojarzona jest głównie z pracą z dziećmi, przeznaczona jest także dla dorosłych. Sprawdźmy co oznacza ten skrót i jak wygląda kurs dla fizjoterapeutów, którzy zainteresowani są wykorzystywaniem tej techniki w swojej pracy.

Co oznacza skrót NDT-Bobath?

NDT to skrót od angielskich wyrazów neurodevelopmental treatment, które oznaczają leczenie neurorozwojowe. Bobathto z kolei nazwisko twórców tej konkretnej metody. Została ona bowiem wynaleziona w latach czterdziestych minionego stulecia, a jej inicjatorami byli Berta i Karl
Bobath. NDT-Bobath obecnie oznacza pewną konkretną technikę neurorozwojowej pracy z pacjentami.

Na czym polega? 

NDT-Bobath to technika rozwojowa, która ma przeciwdziałać skutkom uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Założeniem tej metody jest uzyskanie możliwie największego stopnia usamodzielnienia pacjenta i zapewnienia mu rozwój na tyle, na ile pozwala upośledzenie. Uszkodzenia mózgu wpływają na inne odczuwanie bodźców oraz zaburzenia wzorców ruchowych. NDT-Bobath zakłada oddziaływanie na napięcie mięśni przez zmniejszanie jego wzmożonego rodzaju oraz zwiększanie napięcia obniżonego. Terapia zakłada także blokowanie niewłaściwych odruchów oraz stymulowanie ciała do wykonywania ruchów w zakresie, które możliwie najbardziej przypominają prawidłowe zachowania. Takie cele możliwe są do osiągnięcia przy właściwej pracy terapeuty. Wykonywania takich czynności uczy kurs dla fizjoterapeutów. Praca polega na aktywowaniu całego ciała, nie zaś tylko jego poszczególnych części, w których występują zaburzenia.

Dla kogo?

Metoda ta jest przede wszystkim przeznaczona do pracy z dziećmi, które cierpią na uszkodzenie układu nerwowego, które uniemożliwia właściwy rozwój, powodując powstawanie nieodpowiednich wzorców ruchowych. Są to np. brak kontroli głowy i tułowia, powstawanie zgięć czy nieprawidłowych ruchów rotacyjnych. Technika poprawiania upośledzeń może być także stosowana w przypadku dorosłych, którzy ulegli wypadkowi w wyniku, którego pojawiły się pewne zaburzenia.

Podsumowanie 

NDT-Bobath to coraz bardziej popularna metoda fizjoterapeutyczna, której zadaniem jest przeciwdziałanie zaburzeń rozwoju wynikających z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Praca polega na odpowiednim stymulowania napięć mięśniowych, które dotyczą całego ciała. Przede wszystkim, jest to technika przeznaczona do pracy z dziećmi, ale może być wykorzystywana także w rehabilitacji osób dorosłych, u których zaburzenia są wynikiem np. wypadku.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 14 =