Zdrowie

Jak alkoholizm rodziców wpływa na dziecko?

Jak alkoholizm rodziców wpływa na dziecko?

Alkoholizm to jeden z najbardziej rozpowszechnionych nałogów na świecie. Statystyki pokazują, że w Polsce poważny problem z piciem napojów wysokoprocentowych ma około 800 tysięcy ludzi. Negatywne skutki nałogu odczuwają nie tylko sami pijący, ale również ich rodziny. Jak alkoholizm rodziców wpływa na dziecko?

Patologiczne zachowania pijanego rodzica

Aby przedstawić negatywne skutki alkoholizmu w rodzinie i to, jaki wpływ nałóg ten wywiera na dziecko, najpierw należy bliżej przyjrzeć się zachowaniu rodzica nadmiernie spożywającego „procenty”. Bardzo często jest ono agresywne i prowadzi do przemocy, zwłaszcza gdy opiekun jest w tzw. ciągu alkoholowym. Tym samym w domu rodzinnym budowana jest atmosfera strachu i ciągłej niepewności.

Wpływ alkoholizmu rodzica na dziecko

Rodzina, w której często zagląda się do kieliszka, nazywana jest rodziną dysfunkcyjną. Wszystkie wartości, jakie powinny być zapewnione dziecku, zostają bowiem zachwiane. Poczucie bezpieczeństwa zastąpione ciągłym strachem wywołuje w młodych ludziach przyjęcie postawy obronnej. Aby zrekompensować sobie takie uczucia jak: lęk, złość, czy wstyd za rodzica, dziecko woli nie odczuwać nic. Buduje wokół siebie emocjonalny mur, zamykając się w sobie i mając trudność w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami (stroni od towarzystwa, nie zaprasza nikogo do domu, staje się typem samotnika).

Zobacz: Leczenie alkoholizmu Kraków – Prywatna Klinika Terapie Tu i Teraz

Badania wykazały, że młodzież wychowująca się w domu, w którym rodzice są nierzadko w stanie upojenia alkoholowego, powtarzają ten sam schemat i także zaczynają nadużywać alkoholu. Rodzic powinien być autorytetem, oni zaś znają tylko taki wzorzec zachowań.

Dorosłe dzieci alkoholików

Niestety alkoholizm rodziców prowadzi do trwałych uszczerbków na zdrowiu psychicznym ich dzieci, które w życiu dorosłym muszą mierzyć się z demonami przeszłości. Podobnie jak w wieku młodzieńczym, dorosłym dzieciom alkoholików (DDA) ciężko nawiązać głębsze relacje z ludźmi i tworzyć szczęśliwe związki. Dominują w nich takie cechy jak nieufność, niska samoocena oraz lęk przed odrzuceniem.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − sześć =