Terapia alkoholowa w prywatnej klinice leczenia uzależnień Terapie Tu i Teraz

Jak namówić alkoholika do podjęcia leczenia w prywatnym ośrodku?

Rodziny zwykle zauważają problem alkoholizmu u swoich bliskich szybciej, niż sami chorzy. Zaczynają zastanawiać się jak przekonać alkoholika do podjęcia leczenia, jakie argumenty mu przedstawić, aby pomóc, ale jednocześnie nie skrzywdzić. Terapeuci i specjaliści sami zastanawiają się gdzie szukać odpowiedzi na to pytanie. Czy można zrobić cokolwiek, aby uświadomić alkoholikowi skalę jego problemu? Wszystko zależy od człowieka. Pewne jest jednak, że czasem nie można być delikatnym. Choroba, o której mówimy jest brutalna, życie jest brutalne, a więc i prawda musi taka być.

Przede wszystkim odpowiednie przygotowanie

Rozmowa o chorobie alkoholowej zawsze jest trudna. Wszystko to z powodu społecznego postrzegania osób zmagających się z tym problemem. Wielu alkoholików zdaje sobie sprawę ze swojego problemu, ale wstydzą się do niego przyznać. Zakładają na twarz maskę pozornej nieświadomości a ich umysł zaczyna samoistnie wypierać z siebie tę okrutną myśl.

Bliscy muszą przygotować argumenty, których w czasie rozmowy nie da się podważyć. Stwierdzenia „jesteś chory”, „bo tak”, „idź się leczyć” – na pewno nie pomogą, a mogą jeszcze bardziej zaszkodzić.

Jak rozpocząć rozmowę?

Najlepiej od zapewnień – „będę z Tobą„, „wspieram Cię„, „szanuję Cię„, „poradziMY sobie„. Alkoholik musi poczuć, że ma w kimś oparcie. Powinien wiedzieć, że jest ktoś, kto mimo tego wstydliwego problemu jeszcze go nie skreślił. Warto również rozmawiać na neutralnym gruncie, ale jednocześnie niech będzie to miejsce znane choremu. Powinien czuć się bezpiecznie i swobodnie. Pod żadnym pozorem nie zagajajmy tematu leczenia wśród obcych ludzi! Chory będzie czuł się osaczony i zamiast skupić się na rozmowie będzie nerwowo rozglądał się wokół siebie, aby mieć pewność, że nikt nie słyszy więcej niż powinien.

Przedstawmy również powody naszych obaw

Każdy wie, że alkoholizm to nie tylko choroba o podłożu psychicznym. Nadmierna ilość spożywanych trunków może zagrażać zdrowiu a w skrajnych przypadkach nawet życiu. Bliscy chorego muszą wprost powiedzieć o tym, że po prostu się o niego boją. Kiedy rozmowa będzie zmierzała do szczęśliwego finału nowe postanowienia warto umocnić informacjami na temat pobytu w ośrodku. To najlepszy moment, aby porozmawiać o panujących w nim warunkach, planie leczenia, terapeutach, ludziach o podobnych problemach, z którymi będzie można porozmawiać. To bardzo ważne! W ten sposób przeniesiemy chorego oczami wyobraźni w to miejsce i pozwolimy mu samemu znaleźć powody, dla których będzie chciał się leczyć.

Wpis powstał we współpracy z Klinika Kuźnia – Prywatny ośrodek leczenia uzależnień