Architektura i budownictwo

Modne gabiony

Modne gabiony

Ogrodzenie gabionowe to nowoczesny i modny pomysł na ogrodzenie. Dzięki ogrodzeniu gabionowemu dom z pewnością nabierze oryginalności, to z całą pewnością piękna ozdoba nowoczesnego budynku. Co ważne, ogrodzenie gabionowe jest nie tylko ciekawe i ładne, ale też praktyczne. Jak wygląda budowa ogrodzenia gabionowego i jakich materiałów użyć do jego wykonania?

Decydując się na ogrodzenie gabionowe warto dobrze przemyśleć przede wszystkim wybór siatki. To właśnie siatka jest głównym elementem stelażu ogrodzenia gabionowego, który odpowiada za wytrzymałość. Do wyboru są siatki plecione lub zgrzewane.

Zgrzewane i plecione

Zgrzewane siatki przeznaczone do ogrodzenia gabionowego charakteryzują się większą wytrzymałością, niż siatki plecione. Mimo to, większość osób wybiera te drugie. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić ilość miejsc zgrzewania – im więcej takich punktów, tym lepiej. Siatka do ogrodzenia gabionowego będzie wtedy trwalsza. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając plecioną siatkę do ogrodzenia gabionowego? Dobra siatka pleciona do tego typu płotu powinna być pokryta zapobiegającym korozji cynkiem.

Kamienie, żwir, granit

Siatkę wypełnia się różnymi materiałami. Dzięki temu ogrodzenie gabionowe można dopasować do stylu budynku. Świetnie nadają się do tego takie materiały, jak: kamienie, żwir, otoczaki, granit, gruz, marmur, tłoczeń czy niekiedy nawet kostka brukowa. Do podstawowych kamiennych materiałów można dodać ceramikę lub łodygi bambusa. Dzięki temu ogrodzenie gabionowe będzie zdecydowanie bardziej oryginalne.
Oprócz tradycyjnych materiałów na wypełnienie siatki ogrodzenia gabionowego można wybrać inne ciekawe materiały, np. szyszki lub drzewną korę.

Warto zatem skontaktować się ze składem kruszyw w Twojej okolicy i zapytać się jakie kruszywa dostępne są w ich ofercie. Zdobędziesz rozeznanie w terenie na temat dostępności materiału oraz granulacji która będzie Ci odpowiadała. Osobom z Krakowa i okolic mogę z całą pewnością i odpowiedzialnością polecić firmę Podolski.

Budowa ogrodzenia

Budowę ogrodzenia gabionowego należy zacząć od budowy fundamentu z prętami ze stali. Dzięki takiej konstrukcji fundament będzie wytrzymały. Następnym elementem budowy ogrodzenia gabionowego jest umiejscowienie ogrodzeniowych słupów. Po rozłożeniu i wypionizowaniu słupów całość można zabetonować. Poszczególne elementy ogrodzenia gabionowego mocujemy śrubami. Ostatnim etapem budowy płotu gabionowego jest wypełnienie siatki wybranym materiałem. Co ważne, ogrodzenie gabionowe nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Trzeba je jedynie czyścić, np. używając specjalnej myjki.

Udostępnij