Instalacja sanitarna jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego budynku użytkowego. Jest ona niezbędna do tego, by były do niego podłączone media takie jak woda czy gaz. Nie każdy wie, że obejmuje ona także dostęp powietrza oraz kanalizację. Prawidłowe zaprojektowanie instalacji nie jest łatwe. Trzeba pamiętać o wielu rzeczach, które mają wpływ na jej działanie. O czym trzeba wiedzieć?
Czym jest instalacja sanitarna?
Instalacjami sanitarnymi określa się zespół wszystkich instalacji budowlanych wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ich zadaniem jest doprowadzanie do niego wody, powietrza i gazu oraz odprowadzanie ścieków. Najważniejszymi instalacjami w obiektach budowlanych są instalacje:
- grzewcze,
- kanalizacyjne,
- wodne,
- gazowe,
- wentylacyjne.
Wszystkie je łączy to, że są one złożone z rur oraz łączników i elementów umożliwiających sterowanie instalacją, czyli np. zaworów. Mówiąc o instalacji sanitarnej, najczęściej mamy na myśli właśnie instalację kanalizacyjną i wodną.
Instalacje sanitarne Kraków – o czym pamiętać przy projektowaniu?
Przede wszystkim trzeba podkreślić, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalny projekt instalacji. Za każdym razem powinien on być dopasowywany do określonego rodzaju budynku z uwzględnieniem uwarunkowań, które występują właśnie w nim. Projekt powinien wykonać specjalista z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Podczas projektowania należy pamiętać o uwzględnieniu spadków wszystkich rur kanalizacyjnych. Chodzi o to, by ścieki spływały grawitacyjnie w dół. W przypadku zewnętrznych części instalacji konieczne jest też skorzystanie z odpowiedniej izolacji, która będzie chroniła je przed zamarznięciem. Instalacje sanitarne w Krakowie są wykonywane przez fachowców, którzy dokładnie wiedzą, co robią. Z tego powodu nie trzeba martwić się pamiętaniem o wszystkim. Takich drobiazgów, które mają duże znaczenie w projektowaniu instalacji, jest bardzo dużo. Wśród nich należy zwrócić przede wszystkim uwagę na podejścia do poszczególnych urządzeń sanitarnych. Odległość do nich powinna być jak najmniejsza. Natomiast średnica rury zbierającej nie może być mniejsza niż średnica odpływu z urządzenia.