Optymalizacja podatkowa- czym jest i jak z niej skorzystać?

Optymalizacja podatkowa jest atrakcyjnym zabiegiem finansowym dla właścicieli firm. Przedsiębiorca bowiem, prowadząc swoją działalność ponosi wiele kosztów, takich jak ZUS, koszty materiałów, czy podatki. Nic więc dziwnego, że wielu z nich szuka sposobów na obniżenie części płatności. Umożliwiają im to luki w prawie podatkowym, które umożliwiają obniżenie części podatków.

Jak skorzystać z optymalizacji podatkowej?

Przede wszystkim takie działanie wymaga odpowiedniej strategii. Pomagają w tym wyspecjalizowani doradcy podatkowi, którzy doskonale znają się na przepisach. Obniżenie płaconych przez firmę podatków polega bowiem na wyszukiwaniu łuk i nieścisłości w zapisach prawa podatkowego i wykorzystywaniu ich dla zysku przedsiębiorcy. Dlatego ważne jest, by zajmował się tym wykwalifikowany, znający wykładnię prawa księgowy, bądź doradca finansowy.

Rodzaje optymalizacji podatkowej.

Optymalizację podatkową najlepiej jest przeprowadzać w sposób legalny. Istnieje kilka rozwiązań, które pozwolą przedsiębiorcy obniżyć koszty prowadzenia własnego biznesu. Wyróżniamy trzy główne firmy optymalizacji podatkowej.

Pierwszą z nich jest planowanie podatkowe. W skrócie polega ono na podejmowaniu kroków mających na celu płacenie najniższych możliwych dla przedsiębiorcy składek. Czasem jednak zdarza się, że płatnik dąży do płacenia wyższych składek. Pomaga to przedsiębiorcy na przykład podczas ubiegania się o kredyt.

Drugą z form jest oszczędzanie podatkowe. W tym przypadku przedsiębiorca unika zdarzeń, które mogłyby prowadzić do konieczności zapłacenia podatku. Działania te jednak balansują na krawędzi legalności, będąc często sprzeczne z prawem podatkowym.

Ostatnią z form jest unikanie opodatkowania. Polega ono na wyszukiwaniu i wykorzystywaniu wszelkich ulg, odliczeń, czy zwolnień. Samo wykorzystywanie tego typu możliwości nie jest przestępstwem, jednak łatwo przekroczyć granicę legalności działań.

To tylko część możliwości obniżenia kosztów prowadzenia biznesu. Istnieje szereg działań, które nie wykorzystują do tego przepisów prawa podatkowego. Szukając oszczędności w firmie należy jednak pamiętać, by podejmowane działania były legalne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eight + fourteen =