Hobby i zainteresowania

Podstawowe akcesoria wspinaczkowe, w które warto się zaopatrzyć

Podstawowe akcesoria wspinaczkowe, w które warto się zaopatrzyć

W sklepach z asortymentem dla zawodowych wspinaczy oraz amatorów największą powierzchnię zwykle zajmują buty. Nic dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę, że zdaniem ekspertów to właśnie one są najważniejszym elementem wyposażenia. Jednak jak się okazuje wspinaczka to dość kosztowne hobby, dlatego my w dzisiejszym poradniku skupimy się nie tylko na obuwiu, od którego zaczniemy, ale również na innych elementach, które gwarantują komfort oraz przede wszystkim bezpieczeństwo.

Jakie więc powinno być obuwie?

Krótko mówiąc – specjalistyczne. Buty dedykowane wspinaczom znacznie różnią się od tych, które przeznaczone są do codziennego użytkowania. Muszą mieć odpowiednią podeszwę zabezpieczającą przed poślizgiem, odpowiednio usztywniać staw skokowy oraz kostkę a przy tym powinny być także wygodne. Dobrej jakości buty to wydatek rzędu kilkuset złotych. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata!

Kolejny, równie ważny element – kask

Niewielu początkujących wspinaczy od początku zwraca na niego uwagę. Wydaje się przecież, że każdy kask, który znajduje się w asortymencie sklepu z artykułami dla wspinaczy spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. To nieprawda. Zawsze przed zakupem należy upewnić się czy skorupa kasku wykonana jest z dobrej jakości ,wstrząsoodpornego materiału. Dzięki temu kask naprawdę będzie nas asekurował.

Oczywiście są również zawodowcy, którzy w ogóle nie używają kasków, ale jest ich niewielu a my nie polecamy naśladowania ich nawyków.

Sprzęt asekuracyjny

Bez niego tak naprawdę nie ma możliwości zachowania bezpieczeństwa podczas wspinaczki. Zarówno lina, jak i uprząż muszą zapewniać komfort, ale przede wszystkim chronić od nieszczęśliwych wypadków. Zarówno wśród lin, jak i uprzęży istnieją ich różne rodzaje. Przed wyborem warto doradzić się specjalisty, na który najlepiej się zdecydować.

Podczas wspinaczki niewiele osób pamięta o magnezji!

Uprząż, lina i inne elementy wyposażenia asekuracyjnego są ważne, ale nic nie jest cenniejsze od ludzkich rąk. Dłonie w wyniku wysiłku fizycznego pocą się a ich tarcie znacznie się zmniejsza. Właśnie po to jest magnezja, która dziś dostępna jest w wielu różnych postaciach.

Podczas wspinaczki najważniejsze jest to, aby zadbać o swój komfort. Nie można inwestować w sprzęt, który będzie krępował ruchy. To nie tylko zwiększy ryzyko wypadku, ale odbierze również całą radość ze wspinaczki, która – jak twierdzą profesjonaliści – jest sportem silnie uzależniającym! Uczulamy więc na powyższe wskazówki i życzymy samych sukcesów w realizacji nowych celów.

Udostępnij