Pomiary hałasu.

Walczmy o nasze prawa

Prawo powinno być respektowane przez wszystkich – nas samych, ale również włodarzy miasta czy gminy. Niestety jednak, często zapomina się o mieszańcach, którzy narażeni są na zbyt wysokie natężenie hałasu w swojej okolicy. Doskonale wiadomo, że przebywanie w takim otoczeniu może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt problemem natężenia hałasu się nie przejmował, ale obecnie są konkretne regulacje prawne, również wytyczone przez Unię Europejską, które jasno pokazują, gdzie ile może być decybeli. Niestety jednak prawo to często bywa łamane, a ludzie nawet nie wiedzą, że mogą dochodzić swoich praw – nawet domagając się odszkodowania za wieloletnie przebywanie w nieprzyjaznym środowisku. Jak się więc zabrać do tego problemu? Potrzebne są profesjonalne pomiary hałasu, które pozwolą nam określić, czy w naszej okolicy natężenie jest zbyt duże i o ile. Takimi analizami zajmują się odpowiednie firmy, które oferują pomiary z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.

Co generuje hałas?

Źródeł hałasu może być bardzo dużo, ale te najczęstsze to ruch uliczny, lotnisko i szynowa komunikacja miejska. Zdecydowanie poważniejszym problemem są jednak duże zakłady produkcyjne znajdujące się przy osiedlach mieszkaniowych. Hałas generowany przez pojazdy jest czymś naturalnym, z czego zdawać musi sobie sprawę mieszkaniec każdego miasta, ale wspomniane zakłady produkcyjne mogą nagle wyrosnąć w naszej okolicy i sprawić, że nasze spokojne dotąd życie będzie koszmarem. Hałas, wibracje – to może doprowadzić do poważnych schorzeń, dlatego trzeba bezzwłocznie reagować. Zlecenie profesjonalnych pomiarów hałasu to pierwszy, ale niezwykle ważny krok, z którym nie ma sensu zwlekać. Pewne jest bowiem, że hałas nagle nie przestanie być generowany. Trzeba sobie z nim jakoś poradzić.

Warto walczyć

Jeśli hałas, który dokucza nam w naszej okolicy spowodował jakieś uszczerbki na zdrowiu, możemy starać się o odszkodowanie lub rentę. Walka jednak nie będzie łatwa, dlatego dobre pomiary hałasu powinny być podstawowym dowodem w naszej sprawie, ale podczas procesu trzeba będzie zaprezentować więcej niepodważalnych dowodów na związek między naszym stanem zdrowia a niegospodarnością związaną z brakiem odpowiedniego zabezpieczenia przed hałasem. Jeśli jednak zależy nam po prostu na ciszy i spokoju, posiadające odpowiednie analizy i pomiary, możemy domagać się zastosowania skutecznych środków, które będą miały na celu zmniejszenie szkodliwego dla nas hałasu. Wówczas sąd może zdecydować, że osoba odpowiedzialna za jego generowanie zmuszona jest do reakcji mającej na celu poprawę sytuacji w okolicy.

Szybkie i fachowe pomiary akustyczne

Bez większych problemów można dziś znaleźć firmę zajmującą się profesjonalnym pomiarem hałasu. Tego typu instytucje działają zwykle na terenie całego kraju i wykorzystują najnowocześniejsze urządzenia, które zapewniają bardzo dokładne wyniki pomiarowe. Takich firm można szukać chociażby w internecie.

Obecnie w Polsce są określone normy dotyczące tego, jaki hałas może być generowany w określonym miejscu. Niestety, ale często te regulacje nie są przestrzegane, a w świetle prawa jest to poważny problem, ponieważ zbyt duży hałas i wibracje mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego właśnie, jeśli wydaje nam się, że w naszej okolicy jest zbyt głośno, możemy zdecydować się na dokonanie profesjonalnych pomiarów. Wystarczy znaleźć odpowiednią firmę i zlecić jej analizę. Jak się okazuje po szybkim wertowaniu stron internetowych, firm zajmujących się podobnymi problemami jest w Polsce bardzo dużo. Wystarczy znaleźć taką w naszej okolicy i zlecić pomiary hałasu.

Doświadczony zespół

Podczas wyboru firmy zajmującej się pomiarem hałasu czy modelowaniem akustycznym, warto zapoznać się z informacjami na jej temat. Ważne jest, żeby pracownicy dysponowali nowoczesnym sprzętem, ale jednocześnie żeby byli fachowcami w swojej dziedzinie. Te badania są niezwykle precyzyjne i wymagają odpowiedniego przygotowania, dlatego dobrze, gdy zespół jest odpowiednio do tego przygotowany. W Krakowie i jego okolicach działa firma Akusoft która oferuję w/w usługi, zachęcam do zapoznania się z profilem tej firmy jako wyznacznik pewnych standardów którymi można się kierować. Warto również zapoznać się z opiniami dotyczącymi firm w interncie, gdzie inni zleceniodawcy wyrażają swoje opinie na ten temat. Takie rozeznanie może okazać się niezwykle ważne, ponieważ powinno nam się udać wybrać najlepszą i najbardziej fachową firmę. Wtedy pomiar i późniejsze dokumenty wynikające z owego pomiaru powinny być niezbitym dowodem chociażby w kontakcie z prawnikiem zajmującym się naszą sprawą.

Pamiętajmy o naszych prawach

W Polsce funkcjonuje ustawa o prawie ochrony środowiska i w wypadku jakiś niezgodności dotyczących generowanego hałasu w naszej okolicy musimy się na nią powoływać. Dokładnie określa, ile decybeli może być w danym miejscu i jeśli te wartości są przekraczane, możemy walczyć o swoje prawa – albo zażądać zmniejszenia natężenia hałasu, albo na przykład domagać się odszkodowania z powodu uszczerbku na zdrowiu. Prawa po to zostało ustanowione, żeby chronić obywateli, dlatego warto mieć tego świadomość i decydować się na pomiary hałasu, które szybki i niepodważalnie udowodnią, że w danej sytuacji mamy rację. Wiele badań dowodzi, że ciągłe przebywanie w miejscu, gdzie natężenie hałasu przekracza normy może być szkodliwe.