Motoryzacja i transport

Sonda lambda – podstawowe informacje

Sonda lambda – podstawowe informacje

Pomimo tego, że współczesne samochody naszpikowane są elektroniką, to awaria jednego z podzespołów może spowodować olbrzymie problemy ze składem mieszkanki paliwowej, problemami z obrotami, a w konsekwencji nawet uzyskaniem negatywnego wyniku okresowego badania stanu technicznego naszego pojazdu. O jakim podzespole mowa? Oczywiście o sondzie lambda. Co należy o niej wiedzieć? Za co ona odpowiada i czy powinniśmy regularnie ją wymieniać?

Efektywne spalanie

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że niemal wszystkie silniki są tak skonstruowane, iż najlepsze parametry swojej pracy uzyskują przy ściśle określonym składzie mieszkanki paliwowo-powietrznej (jest to wartość 14,75:1). Pomimo tego, iż pierwszym czujnikiem jest przepływomierz mierzący ilość zasysanego powietrza i następnie komputer silnika dostosowujący ilość wtryskiwanego paliwa do cylindrów, to dopiero w połączeniu z sondą lambdą mierzącą rzeczywisty stopień spalania i odpowiednio korygującą dawki powietrza i paliwa, możemy mówić o prawidłowym i efektywnym spalaniu.

Pomiary dokonywane przez sondę lambda

Prawidłowo działająca sonda lambda dokonuje około 300 pomiarów mieszanki spalin na sekundę. Tym samym dokonuje pomiarów niemalże w czasie rzeczywistym i jest odpowiedzialna za korekty składu mieszanki paliwowo-powietrznej. Sam wygląd sondy lambdy zewnętrznie przypomina zwykłą świecę zapłonową, jednak umieszczona jest ona w układzie wydechowym – czasami zdarzają się dwie sondy lambdy, jednak do sprawnego działania całego układu niezbędna jest prawidłowo praca obu sond.

Żywotność sondy

Jaka jest jednak żywotność sondy lambda? Pomimo tego, iż producenci sond lambda określają ich żywotność na około 120 tysięcy kilometrów przebiegu, to ciężko jednoznacznie wskazać żywotność tego typu urządzeń. Tak samo jak liczne są przypadki uszkodzeń sond po przebiegu około 50 tysięcy kilometrów, tak również dość często sondy lambda wytrzymują znacznie większe przebiegi. Należy jednak wskazać, że stan sondy lambda można kontrolować poprzez podłączenie samochodu do komputera i zweryfikowanie jej wskazań. Również przy dystrybutorze możemy sprawdzić jej działanie – jeżeli odnotujemy zwiększone spalanie to możemy być niemal pewni, że sonda lambda kończy swój żywot i niezbędna jest jej wymiana. Ceny nowych sond lambda zaczynają się od około 200 złotych.

Udostępnij