Wszędzie czai się zło, musisz mieć solidne drzwi!

Jakie są drzwi, każdy widzi, chciałoby się rzec. Wytłumaczenie zasady konstrukcyjnej drzwi wydaje się nam takie proste, że nie widzimy potrzeby dokonywania tej czynności. Jeśli jednak wybieramy się do sklepu, żeby kupić drzwi, to okazuje się, że nazewnictwo techniczne i niektóre terminy przysparzają nam nie lada problemu. Istnieje bowiem wiele rodzajów drzwi, ich oznaczania, konstrukcji, materiału wykonania.Inaczej tworzy się drzwi wewnętrzne, inaczej zewnętrzne. I które, jakie dokładnie będą pasowały do naszego domu, czy mieszkania?

Krótki przegląd terminologii dotyczącej konstrukcji drzwi i podstawowych rodzajów pozwoli nam nieco rozeznać się w temacie. Przede wszystkim należy podkreślić, że każde drzwi posiadają skrzydło prawe, albo lewe. Istnieje też możliwość, że są większe i posiadają oba skrzydła. Oznaczenie skrzydła drzwi decyduje po prostu o tym, w którą stronę się otwierają. Jest to istotna informacja szczególnie w mieszkaniach w blokach, gdzie każda przestrzeń jest na miarę złota i musimy przemyśleć sposób otwierania drzwi, by nie przeszkadzać sobie w codziennym wykonywaniu czynności.

Ta wiedza jest konieczna jeśli nie chcemy uniknąć nieporozumień i trudności podczas montażu drzwi na ościeżnicy, czyli ramie futryny, na której przytwierdzane są odrzwia. Drzwi mogą być tępe i przylgowe, co oznacza, że pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą powstaje albo otwarta przestrzeń po zamknięciu, albo jest ona przysłonięta przylgą, co jest bardziej estetyczne i po prostu szczelne. Podstawowe rodzaje drzwi wyróżnia się na bazie konstrukcji i wkładu materiałowego. Stąd mamy drzwi gładkie, płytowe, które stosowane są zazwyczaj wewnątrz w mieszkaniach; drzwi płycinowe – również stosowane w mieszkaniach, do oddzielania pokoi, jak również do oddzielania klatek schodowych; drzwi klepkowe, które wykorzystywane są jako drzwi zewnętrzne; drzwi szklone, używane wewnątrz, są przeszklone; a także drzwi balkonowe, przesuwane i obrotowe, których zastosowania chyba nie trzeba tłumaczyć. Po takim krótkim wprowadzeniu nasze zakupy w sklepie z drzwiami będą na pewno bardziej świadome.

Zapraszam do po więcej informacji na:

Drzwi wejściowe