Rzetelnie przeprowadzona wycena działki to proces, który jest niezbędny w kontekście postępowania przed sądem lub też w przypadku ubiegania się o kredyt. Jakie czynności składają się na ten proces i na czym on właściwie polega?
Ocena wartości aktywu
Każda wycena działki jest realizowana na podstawie umowy pomiędzy jej właścicielem, a rzeczoznawcą. Strony zawierające tą umowę (a zwłaszcza posiadacz działki) powinny zwrócić uwagę na jej kompletność. Dokument ten powinien określać termin przeprowadzenia wyceny, definiować jej cele i koszty, a także – w niektórych przypadkach – metodę wykorzystaną do jej sporządzenia.
Metody sporządzania wyceny
Rzeczoznawca wykorzystuje najczęściej metodę porównawczą, która może polegać na:
- porównywaniu parami, czyli zestawieniu trzech analogicznych działek i ich cen,
- analizie statystycznej, czyli badaniu trendów wśród podobnych działek,
- korygowaniu cen średnich, czyli określaniu mediany cenowej, a następnie jej przeliczaniu przez wybrane współczynniki.
Co trzeba wziąć pod uwagę przy wycenie działki?
Osoba posiadająca stosowne kwalifikacje w zakresie wyceny nieruchomości, powinna uwzględnić nie tylko jej rozmiar lub rodzaj, ale też:
- „wyposażenie” dodatkowe (np. uzbrojenie, budynki itd.),
- stan prawny działki,
- sposób dojazdu do niej,
- sąsiedztwo istotnych punktów usługowych.
Co ważne, sporządzenie skróconej wyceny może trwać zaledwie 5 – 7 dni. Często jednak konieczne jest przedstawienie kompletnej ekspertyzy, której czas sporządzania trwa około 14 dni.
Ile kosztuje wycena?
Koszty wyceny działki są zależne od wielu czynników. Należą do nich m.in. szybkość sporządzenia ekspertyzy, orientacyjna wartość działki, okoliczności w których niezbędna jest wycena, położenie nieruchomości itd. Zwykła wycena działki nie powinna wiązać się z dużymi wydatkami. Jej koszt to najczęściej kilkaset złotych, choć – w przypadku niektórych rzeczoznawców – może wynieść nawet 1000 złotych.
Podsumowując, analiza wartości działki nie jest prosta i wymaga sporego doświadczenia w tej materii. Jest to jednak proces niezbędny w celu uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia w niektórych sprawach.