Z czego kojarzony jest Malbork

Malbork jest przede wszystkim kojarzony ze słynnym Zamkiem wielkich mistrzów krzyżackich, który pochodzi z okresu średniowiecza.

I nic dziwnego, że ten obiekt jest najbardziej rozpoznawalnym punktem miasta. W końcu jest to jedno z ciekawszych założeń zamkowych w naszym kraju, swego rodzaju symbol, arena wydarzeń dziejowych, a także miejsce, które były scenografią dla wielu filmów historycznych, które na stałe zapisały się do kanonu polskiego kina. Dlatego na zwiedzanie zamku w Malborku powinniśmy poświęcić chociaż jeden dzień i uczynić z tego nasz główny punkt wycieczki.

Inne atrakcje

W mieście znajduje się jeszcze wiele innych atrakcji, a także rozbudowana infrastruktura turystyczna, dlatego warto tu spędzić kilka dni. Możemy nocować w dobrym hotelu, albo w pensjonatach. Hoteli jest kilka, pensjonatów wiele, dlatego na pewno znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie (w mieście znajdziemy Hotel Dedal należący do Grupy AMWHotele – grupy która posiada hotele w większych miastach w całej Polsce). Kiedy już opuścimy nasz hotel i udamy się obejrzeć zamek, warto poznać kilka informacji na jego temat. Czas budowy zamku, a raczej całego założenia zamkowego wraz z jego otoczeniem, datowany jest na okres od XIII do XV wieku. Całe zabudowania otoczone są wysokimi murami obronnymi, które dzięki konserwacji i przebudowach utrzymały się do dnia dzisiejszego w znakomitym stanie. Zabudowa wewnątrz murów składa się z trzech zamków: wysokiego, średniego i niskiego zwanego Przedzamczem. Mosty, baszty, bramy i inne zabudowania, tworzą ciekawą pod względem architektonicznym konstrukcję, która przez wieki była przedmiotem zainteresowania miłośników historii.

Historia zamku

Zamek był zamieszkiwany przez Zakon Krzyżacki, ale po pokoju toruńskim w 1466 przeszedł we władanie królów Polski. Później, w okresie rozbiorów, znajdował się w posiadaniu Prus. Natomiast podczas II wojny światowej, był ważnym ośrodkiem propagandy niemieckiej. Jak widać, Zamek w Malborku ma ciekawą i burzliwą historię związaną z wieloma wydarzeniami dziejowymi. Jednak warto go również zwiedzać dla samej architektury, gdyż jest ona niezwykle ciekawa. Nie zdumiewa więc nikogo fakt, że głównym punktem większości wycieczek do Malborka jest właśnie wizyta w Zamku Krzyżackim.