Zadbaj o wrażliwe dane w swojej firmie!

Każda firma na komputerach i serwerach przechowuje poufne dane. Z jednej strony mogą to być dane objęte tajemnicą handlową, o których konkurencja powinna wiedzieć jak najmniej albo wcale. Z drugiej strony mogą to być dane wrażliwe takie jak dane osobowe objęte ochroną prawną np. z uwagi na RODO.

Jak chronić dane wrażliwe?

Wbrew pozorom za wyciek danych rzadko odpowiadają ataki hakerskie. Najczęściej ich przyczyną są działania pracowników i to nie koniecznie zamierzone. Pracownicy często nie mają wystarczającej świadomości i wiedzy jak obchodzić się z poufnymi danymi. Dlatego ważne jest szkolenie pracowników i wprowadzenie odpowiednich procedur. Najlepiej jeśli wrażliwe dane są przechowywane na odpowiednio zabezpieczonych serwerach, a pracownicy pobierają je tylko w celu przetworzenia.

Ważne jest też, aby procedury wymuszały usuwanie danych z dysku po ich przetworzeniu. Dodatkowo można wprowadzić rozwiązania informatyczne, które będą cyklicznie kasować dane na laptopach pracowników. To jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli pracownicy korzystają z laptopów nie tylko na terenie firmy. W przeciwnym wypadku, zgubienie lub kradzież laptopa może skutkować wyciekiem danych.

Procedury bezpieczeństwa powinny też zabezpieczać dane w momencie wymiany sprzętu na nowy, tak by dyski z poufnymi danymi nie trafiły w niepowołane ręce.

Jakie są konsekwencję wycieku danych

Nieusuwanie danych z dysku może ułatwić wyciek poufnych lub wrażliwych danych. A taki wyciek może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne, finansowe lub wizerunkowe. W przypadku wycieku danych firma musi ponieść koszty eliminacji negatywnych konsekwencji, ewentualnych kar nałożonych przez organy kontroli oraz strat finansowych wynikających z procesów sądowych.

Jak skasować dane raz na zawsze

Zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach i korporacjach częsta wymiana sprzętu IT to standard, a na tym etapie istnieje duże ryzyko udostępnienia poufnych danych osobom trzecim. Zwykłe usunięcie czy sformatowanie dysku nie usuwa danych tylko raczej je ukrywa. Dlatego do usuwanie danych z komputera na zużytym sprzęcie należy przeprowadzić profesjonalnie. Można użyć specjalistycznego oprogramowania, ale taki proces jest powolny i drogi. Dlatego firmom zaleca się kasowanie danych poprzez przeprowadzenie procesu demagnetyzacji dysków (za pomocą demagnetyzera).

Każda firma, której zależy na ochronie danych powinna posiadać demagnetyzer. Takie urządzenie trwale usuwa dane za pomocą impulsu magnetycznego w mniej niż minutę. Co jest bardzo ważne, demagnetyzer jest skuteczny także w przypadku uszkodzonych nośników danych (dysków twardych HDD, ale też taśm magnetycznych)

ProDevice.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eighteen + nineteen =