Hobby i zainteresowaniaNauka i technika

Zepsuty aparat w telefonie? Nie martw się, możesz go wymienić

Zepsuty aparat w telefonie? Nie martw się, możesz go wymienić

Jeszcze kilkanaście lat temu ciężko był uwierzyć, że w każdym telefonie znajdował się będzie aparat fotograficzny, który w wielu sytuacjach codziennych z powodzeniem zastąpi drogie, dedykowane aparaty fotograficzne.

Dzisiaj nie ma na rynku smartfona, który nie posiadałby wbudowanego aparatu cyfrowego – coraz częściej również przednia kamera, która początkowo miała służyć wyłącznie do wideorozmów, oferuje wysoką jakość zdjęć. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy aparat w telefonie ulegnie uszkodzeniu?

Naprawa telefonu – tylko konkretna część?

Już na samym początku musimy podkreślić i uspokoić – zepsuty aparat w telefonie nie oznacza konieczności wymiany całego telefonu. W większości przypadków kończy się to na konieczności wymiany układu odpowiedzialnego za pracę aparatu lub samego modułu aparatu wraz z soczewką i szkiełkiem. Wszystko zależy tutaj od dobrze postawionej diagnozy i wykrycia usterki.

Co odpowiada za awarię aparatu w telefonie?

Wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż źródeł usterek jest niemalże nieskończenie wiele. Mogą to być zarówno uszkodzenia mechaniczne powstające w wypadku uderzenia telefonem o kant stołu czy jego upadek – skutkuje to przeważnie pęknięciem szkiełka lub nawet soczewki, a także pękaniem lutów elektronicznych czy samych modułów odpowiedzialnych za sterowanie aparatem. Jeżeli nasz aparat w telefonie sterowany jest dedykowanym przyciskiem, winnym złej pracy aparatu może być również sam przycisk.

Uszkodzony aparat w telefonie

Pomimo tego, że producenci nowych telefonów komórkowych cały czas patrzą w kierunku miniaturyzacji swoich urządzeń i stosowania nowszych technologii, to wciąż mamy możliwość swobodnej wymiany poszczególnych podzespołów. Cena naprawy uszkodzonego aparatu fotograficznego zależna jest od tego, co konkretnie uległo uszkodzeniu oraz od tego, czy decydujemy się na naprawę na podstawie zamienników, czy też części oryginalnych.

Podsumowując, warto oddać telefon do renomowanego punktu napraw, gdzie zostanie postawiona poprawna diagnoza co do usterki aparatu.

Udostępnij