Dom i aranżacja wnętrzRóżne, inne

Drewno kominkowe: czym palić w kominku?

Drewno kominkowe: czym palić w kominku?

Kominek sprawia, że w domu mamy miłą i przyjemną atmosferę. Jest on także ciekawym elementem wystroju w mieszkaniu. Jednak czasami pojawia się problem jeżeli chodzi o opał. Zatem czym palić w kominku?

Drewno kominkowe WrocławW większości kominków można palić drewnem (oprócz elektrycznych, gazowych i biokominków). Przy wyborze opału należy się kierować głównie jego wydajnością i bezpieczeństwem stosowania. Drugorzędne znaczenie powinna mieć cena. Najczęściej w kominku palimy drewnem opałowym. Drewno kominkowe nie jest szkodliwe dla środowiska. Natomiast najlepiej będzie się nam palić drewnem z drzew liściastych – jest on najbardziej kaloryczne, długo się pali i dobrze ogrzewa pomieszczenia. Dobrze sprawdzi się zatem drewno z takich drzew jak: buk, dąb, brzoza, jabłoń, akacja, cis. Natomiast nie poleca się palić drewnem z drzew iglastych z tego powodu, że szybko tworzy się sadza i często trzeba czyścić kominek. Należy także zwrócić uwagę na wilgotność drewna. Na opał nada się drewno o maksymalnie 20 procent wilgotności. Aby drewno było suche, powinno być składowane w suchym, ale przewiewnym miejscu, najlepiej rok lub dwa lata. Drewno o dużej wilgotności podczas palenia będzie bardzo dymić.

Brykiet kominkowy WrocławZamiast drewna, do palenia w kominku możemy wykorzystać również brykiet kominkowy. Wtedy nie trzeba czekać roku, by był on suchy. Brykiet jest produkowany z trocin, które są prasowane i łączone. Jest on nieco bardziej wydajny niż drewno. Spala się przeważnie do pięciu godzin. Spala się do końca, co nie zawsze występuje w przypadku opalania drewnem. Plusem jest też to, że tworzy on mniej popiołu, dlatego nie trzeba aż tak często czyścić kominka. Nie czuć od niego też dymu i jest uważany za paliwo ekologiczne, nieszkodliwe dla środowiska.

Pellet WrocławTrzecim materiałem opałowym jest pellet. Też jest wykonany z odpadów powstałych podczas obróbki drewna. Również jest przyjazny dla środowiska i nie wytwarza dużej ilości popiołu. Główną różnicą między pelletem, a brykietem jest wielkość. Brykiet ma nawet do 80 milimetrów średnicy, a pellet – posiada średnicę kilkunastomilimetrową.

DREWNOKOMINKOWE.WROCLAW.PL

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + dziewięć =