Różne, inne

O czym należy pamiętać przy wyborze stojącego drapaka dla kota?

O czym należy pamiętać przy wyborze stojącego drapaka dla kota?

Kocie drapaki służą nie tylko do ostrzenia pazurków, ale również może być doskonałym miejscem do zabawy i drzemki. O czym należy pamiętać wtedy, gdy chcemy kupić stojący drapak dla kota?

W sklepach zoologicznych dostępne są różne kocie drapaki. Znalezienie tego dobrego może jednak być problemem, jeśli nie wiemy, na co dokładnie patrzeć przy zakupie. Najbardziej popularne kocie drapaki to drapaki stojące – możemy ustawić je w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. O czym pamiętać przy poszukiwaniu właściwego modelu?

Wybierając odpowiedni drapak dla kota, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, a mianowicie:

• wielkość drapaka
• konstrukcję i kształt drapaka
• materiały, z których wykonany jest drapak

Wielkość drapaka

Drapaki możemy podzielić na niskie – mające do około 100 cm, średnie mające od 100 do 150 cm, a także wysokie, które mają od 160 cm wzwyż. Im wyższy drapak dla kota, tym będzie miał on więcej przestrzeni do przeciągania się i do zabawy.

Konstrukcja i kształt drapaka

Do wyboru mamy drapaki o rożnych konstrukcjach – z budkami, hamakami, platformami i legowiskami. Najlepiej, aby drapak dla kota miał przynajmniej jedną budkę, w której kot może się schować. Jeśli mamy więcej kotów, możemy wybrać drapak z wieloma budkami albo kupić kilka drapaków.

Drapak powinien posiadać dość zwartą konstrukcję, ponieważ wpływa to na jego stabilność. Warto także zwrócić uwagę na średnicę jego słupków – jeśli będą grubsze, drapak nie będzie się przewracał. Ważna jest także odpowiednio duża podstawa.

Jeśli zależy nam na tym, aby kot częściej się ruszał, wybierzmy drapak z zabawkami – najczęściej są to wiszące zabawki na sznureczkach, które zachęcają zwierzaka do zabawy.

Materiały na drapak

Przeważnie kocie drapaki wykonane są z drewna obitego pluszem oraz ze słupków okręconych sznurem sizalowym. Wyższej jakości drapaki posiadają także zdejmowane poduszki – wtedy możemy łatwo utrzymać je w czystości.

Warto pamiętać o tym, że jaśniejsze kolory pluszu są bardziej narażone na zabrudzenie, więc jeśli kot wychodzi na dwór, warto wybrać ciemniejszy drapak.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − siedem =