Architektura i budownictwo

Podsypka pod kostkę – co warto wiedzieć przed jej położeniem?

Podsypka pod kostkę – co warto wiedzieć przed jej położeniem?

Kostka brukowa to obecnie jeden z najchętniej stosowanych materiałów. Idealnie sprawdza się zarówno jako nawierzchnia na placach firm, jak i domów prywatnych. Warto jednak pamiętać, że położenie kostki nie jest tak łatwe jak się wydaje. Oprócz samej kostki, ważny jest również wybór odpowiedniej podsypki.

Idealna kostka

Na rynku znaleźć można najróżniejsze rodzaje kostek brukowych. Zakres cen oraz różnorodność kształtów i kolorów sprawiają, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Należy pamiętać, że sama kostka nie wystarczy, by stworzyć nawierzchnię. Podsypka pod kostkę odgrywa kluczową rolę w odpowiednim położeniu kostki brukowej.

Zwróć uwagę na podsypkę

Wiele osób decydujących się na zakup kostki brukowej, bagatelizuje temat podsypki. Należy podkreślić, że wybór odpowiedniego podłoża jest niezmiernie istotny. W należności od tego czy nawierzchnia będzie pokrywana kostką, płytą chodnikową czy krawężnikiem, należy zastosować odpowiedni rodzaj podsypki.

Zły wybór podsypki wiąże się ze sporym ryzykiem. Kostka ułożona na nieodpowiednim podłożu może się wybrzuszać, co wygląda bardzo nieestetycznie i bywa niebezpieczne. Kolejnym zagrożeniem złego doboru podsypki pod kostkę jest ryzyko przesuwania się materiału.

Podłoże ma znaczenie

Decydując się na podsypkę pod kostkę, wybór najczęściej pada na mieszaninę piaskowo- cementową lub betonową. Równie chętnie wybieranym materiałem są różnej grubości kruszywa.

Decydując się na samodzielne ułożenie kostki, warto pamiętać o proporcjach w przypadku używania piasku. Sam piasek nie sprawdzi się jako podsypka. Istnieje ryzyko, że zostanie wypłukany przez deszcz, a nawet wyniesiony przez mrówki. Dlatego warto mieszać piasek z cementem. Zakłada się, że na 10 m2 nawierzchni potrzebne jest 50 kilogramów cementu i 800 kilogramów piasku.

Kostka brukowa to bardzo uniwersalna nawierzchnia. Sprawdza się w wielu przypadkach. Warto jednak pamiętać, że kostka będzie spełniać swoją rolę wyłącznie jeśli została położona w odpowiedni sposób. Wykorzystanie odpowiedniej podsypki pod kostkę ma ogromne znaczenie dla trwałości nawierzchni. Warto więc w tym przypadku skorzystać z pomocy specjalistów.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 8 =