Motoryzacja i transport

Używane części do samochodu – zalety i wady

Używane części do samochodu – zalety i wady

Auta, podobnie jak każde inne skomplikowane urządzenie, ulega stopniowemu zużywaniu się, a także różnorakim awariom. Nie oznacza to jednakże, że wraz z wystąpieniem konieczności przeprowadzenia naprawy auto nie nadaje się do użytku. Wystarczy bowiem oddać samochód w ręce skutecznego mechanika, który przy wykorzystaniu nowych lub używanych części doprowadzi je do właściwego stanu sprawności. Pytanie zasadnicze, jakie każdy posiadacz auta musi sobie postawić w tym momencie jest jedno – czy części mają być fabrycznie nowe, czy też pochodzące z demontażu z auta używanego?

’Używane’, nie musi znaczyć 'gorsze’

Problem z częściami używanymi najczęściej sprowadza się do ich postrzegania. Przyjęło się bowiem sądzić, że to co używane, jest gorsze. Choć w każdej plotce tkwi ziarno prawdy to nie można tutaj generalizować i mówić, że używane części do samochodu są nic niewarte. Wszystko zależy bowiem od rodzaju części, jaka ma być wymieniona.

Wymiany części typowo eksploatacyjnych, takich jak chociażby końcówki drążków kierowniczych, czy też klocki hamulcowe faktycznie nie warto dokonywać przy wykorzystaniu używanych części. Po pierwsze bowiem nowe części tego typu są relatywnie tanie. Po drugie z kolei używane części tego typu mogą być niewiele lepsze, niż części wymieniane. Wymieniając nieco bardziej skomplikowane podzespoły, takie jak chociażby alternator, czy też chłodnica o wiele taniej sięgnąć po części używane, które – o ile nie były uszkodzone – będą służyły jeszcze przez długi czas.

Zalety i wady używanych części

Podstawowe zalety używanych części to przede wszystkim atrakcyjne, w porównaniu z częściami nowymi, ceny ich zakupu. Pozwala to na dokonywanie nawet bardzo szeroko zakrojonych napraw w relatywnie tani sposób. Inną zaletą auto części z demontażu jest możliwość zakupienia ich praktycznie 'od ręki’ chociażby na auto-szrocie, czy też na giełdzie samochodowej. W przypadku części nowych często trzeba czekać na ich zamówienie od producenta, co wydłuża czas oczekiwania na naprawę auta.

Wady z kolei wynikają z charakteru używanych auto części. Po pierwsze bowiem są już one bowiem obciążone pewną ilością godzin pracy, co z pewnością może mieć przełożenie na przewidywany dalszy czas ich eksploatacji, a także na ich trwałość. Po drugie o ile części nowe objęte są gwarancją producenta, liczoną nawet w latach, o tyle na części używane ich sprzedawca udziela zazwyczaj krótkiej, tzw. „rozruchowej” gwarancji, co w przypadku awarii w ciągu kilku miesięcy po zakupie części zmusza właściciela auta do kolejnego zakupu.

Reasumując należy stwierdzić, że sięganie do naprawy auta po części używane ma sens, jednakże nie zawsze. Szczególnie w przypadku aut drogich jeśli stać była właściciela na jego zakup, to nie ma sensu oszczędzanie na częściach naprawczych. Używane auto części są jednakże ważnym elementem w ogólnym rachunku ekonomicznym, związanym z użytkowaniem auta na co dzień.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + 5 =