Biznes i ekonomia

Wycena domu – w jakich przypadkach jest potrzebna?

Wycena domu – w jakich przypadkach jest potrzebna?

Wycena domu – kluczowa dla kupna lub sprzedaży domu – jest niezależną, bezstronną oceną wartości nieruchomości. Przeprowadzana przez licencjonowanego lub certyfikowanego profesjonalistę  zazwyczaj opiera się na porównaniu sprzedaży w okolicy i na rynku, a także na oględzinach stanu domu.

4 sytuacje, w których konieczna jest wycena domu

Wyceny są konieczne przy kupnie i sprzedaży domu, ale czy tylko? W jakich sytuacjach dodatkowo wymagana jest wycena?

Przed sprzedażą domu

Właściciele domów rozważający wprowadzenie swojego domu do obrotu mogą zostać poddani ocenie przed wprowadzeniem na rynek, aby uzyskać lepszy obraz wartości rynkowej domu. Może to pomóc w ustaleniu realistycznej ceny wywoławczej, zwiększając prawdopodobieństwo szybkiej sprzedaży.

Refinansowanie domu

Refinansując dom, w rzeczywistości zastępujesz stary kredyt hipoteczny nowym, ponieważ jego wartość mogła się zmienić od czasu jego zakupu. Z tego powodu pożyczkodawcy będą wymagać wyceny, aby upewnić się, że nowa kwota kredytu hipotecznego może być uzasadniona obecną wartością domu. Jeśli wartość domu wzrosła od czasu jego zakupu, możesz uzyskać wypłatę w ramach refinansowania. Jeśli jednak spadła, możesz mieć trudności z uzyskaniem nowej pożyczki.

Uzyskanie pożyczki pod zastaw domu

W przeciwieństwie do refinansowania, pożyczki pod zastaw domu są drugą pożyczką po istniejącej hipotece. Kwota, którą możesz pożyczyć w ramach pożyczki pod zastaw domu, zależy w dużej mierze od kwoty kapitału własnego, który masz po odjęciu pozostałej wartości kredytu hipotecznego od bieżącej wartości domu. Jeśli wartość Twojego domu straciła na wartości, możesz nie kwalifikować się do pożyczki pod zastaw domu.

Co może mieć korzystny wpływ na wycenę domu?

Po pierwsze: Zgromadź informacje o cenach sprzedaży pobliskich domów oraz szczegóły dotyczące Twojej nieruchomości i okolicy, które mogą nie być łatwo widoczne – na przykład większa działka lub nowa szkoła w odległości krótkiego spaceru.

Po drugie: Prowadź ewidencję projektów konserwacji i ulepszeń domu.

Po trzecie: Upewnij się przed wizytą rzeczoznawcy majątkowego, że trawnik jest skoszony, a dom nie jest zagracony ani brudny. Rozważ malowanie lub inne naprawy, jeśli dom w środku lub na zewnątrz wykazuje oznaki zaniedbania.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =