Prawidłowe funkcjonowanie mięśni dna miednicy jest niezwykle ważne. Pełnią one bowiem bardzo istotne funkcje. Wskazać można tu choćby to, że są one odpowiedzialne za prawidłowe utrzymywanie moczu, jednak ich rola w organizmie jest znacznie większa. Aby mięśnie dna miednicy funkcjonowały prawidłowo, należy o nie odpowiednio zadbać. Można to zrobić samodzielnie w zaciszu domowym, poprzez ich regularny trening.
Co trzeba wiedzieć o mięśniach dna miednicy?
Na mięśnie dna miednicy składa się wiele różnych mniejszych mięśni. Ich struktura jest bardzo ważna dla funkcjonowania organizmu. Odpowiedzialne są one za prawidłowe utrzymywanie moczu. Dodatkowo ich zadaniem jest podtrzymywanie narządów w jamie brzusznej. Nie może zatem dziwić, że muszą być sprawne i mocne. Aby tak było, warto systematycznie wykonywać ćwiczenia wspomagające mięśnie Kegla.
Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy?
Ćwiczenia mięśni Kegla przynosi wiele korzyści dla funkcjonowania organizmu. W znaczący sposób poprawiają ukrwienie tkanek w dolnej części brzucha. Mięśnie zostają wzmocnione i stają się bardziej elastyczne. Dodatkowo dzięki ćwiczeniom, lepiej zaczynają funkcjonować wszystkie inne mięśnie znajdujące się wokół mięśni dna miednicy. Wszystko to prowadzi choćby do poprawy sprawności seksualnej.
Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?
Mięśnie Kegla regularnie ćwiczyć powinna każda osoba, niezależnie od wielu i płci. Same ćwiczenia są bardzo proste. Można je wykonywać w domu bez żadnych dodatkowych przyrządów. Jednak co ciekawe, ćwiczenia mięśni dna miednicy można wykonywać o każdej porze. Także w trakcie aktywności fizycznej, czy nawet w pracy. Ćwiczenia najlepiej jest wykonywać na stojąco w lekkim rozkroku lub w pozycji leżącej.
W pierwszej kolejności należy rozluźnić ciało. Następnie trzeba napiąć strukturę mięśni znajdujących się na dnie miednicy i wytrzymać tak przez 5-10 sekund. Zaleca się, aby ćwiczenie wykonać w pięciu powtórzeniach. Wraz z tym, jak nabierze się wprawy, seria ta może być dłuższa. Co ważne, podczas ćwiczeń należy normalnie, spokojnie oddychać. Nie można wstrzymywać oddechu.
Ćwiczenia mogą być także wykonywane na leżąco. W tym celu należy położyć się płasko na podłodze i ugiąć nogi w kolanach, pod kątem 60 stopni. Następnie należy unieść biodra i utrzymać tę pozycję przez 3 sekundy. Cała seria ćwiczeń powinna obejmować 30 powtórzeń.