Terapia manualna to jedna z technik rehabilitacyjnych stosowanych na szeroką skalę w fizjoterapii. Wbrew pozorom nie jest to odkrycie współczesności – techniki manualne były znane i wykorzystywane już w starożytności. Obecnie, dzięki szczegółowym badaniom można było lepiej poznać budowę poszczególnych stawów i włókien mięśniowych, dzięki czemu można jeszcze skuteczniej przeprowadzić proces rehabilitacji.
Proces diagnostyczny
Zanim pacjent zostanie skierowany na odpowiednią terapię, należy w pierwszej kolejności ustalić zarówno przyczynę dolegliwości bólowych, jak i zakres dysfunkcji ruchowej. W celach diagnostycznych zbierany jest między innymi szczegółowy wywiad z pacjentem, a także przeprowadza się badania zogniskowane w obszarze gry stawowej. Pozwala to ustalić, które elementy stawów uległy uszkodzeniu i powodują uczucie bólu. Warto przy tym pamiętać, że terapia manualna koncentruje się wyłącznie na uruchomieniu stawów, w których nie doszło jeszcze do utrwalenia się uszkodzeń. W przypadku zaawansowanych zwyrodnień przy pomocy tej terapii można leczyć jedynie dolegliwości towarzyszące.
Sprawdź: OpenMedical - Centrum rehabilitacji i terapii
Techniki wykorzystywane w terapii manualnej
W procesie rehabilitacji stosuje się w tym przypadku trzy główne techniki. Mowa tu mianowicie o trakcji, mobilizacji i manipulacji. Podstawową techniką jest trakcja, która pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych poprzez oddalenie od siebie poszczególnych powierzchni stawów, co doprowadza między innymi do rozciągnięcia tkanek miękkich. Kompresja jest z kolei przeciwieństwem trakcji – w tym przypadku powierzchnie stawowe przy wykorzystaniu odpowiednich chwytów są do siebie zbliżane. Trzeci rodzaj technik wykorzystywanych przy terapii manualnej, a mianowicie manipulacja – może być wykonywana jedynie przez doświadczone osoby posiadające odpowiednie certyfikaty. Cały proces rehabilitacyjny prowadzący do uruchomienia konkretnego stawu jest w przypadku terapii manualnej przeprowadzany przy wykorzystaniu rąk terapeuty – w celu usprawnienia ruchowego stosuje się bowiem specjalistyczne chwyty i ślizgi.