Dom i aranżacja wnętrzHandel i usługi

Płaskorzeźba – ozdoba czy ukryta symbolika?

Płaskorzeźba – ozdoba czy ukryta symbolika?

Zazwyczaj to, co dla turysty zwiedzającego świat jest przedmiotem dekoracyjnym czy pamiątką z podróży, dla mieszkańca kraju z którego ten przedmiot pochodzi – może być symbolem kultu religijnego lub plemiennego.

Płaskorzeźba afrykańska

Nie inaczej jest z przedmiotami pochodzenia afrykańskiego. Turyści często pragną przywieźć z egzotycznych krajów niezwykłe w swoim rodzaju pamiątki, które ustawione w mieszkaniu udekorują je i będą przypominać wspaniale spędzone chwile. Takimi przedmiotami mogą być oryginalne maski, rzeźby czy piękne płaskorzeźby.

Płaskorzeźba afrykańska
Płaskorzeźba przedstawiająca kontynent afrykański i najpopularniejsze zwierzęta. Jedno z oryginalnych dzieł sztuki afrykańskiej dostępne w Sklepie Afrykańskim

Podobnie jak afrykańska maska, płaskorzeźba może mieć ukrytą symbolikę, ponieważ zawsze przedstawia sobą konkretną postać czy sytuację. W dawnych czasach, gdy kontynent afrykański był dzikim i niedostępnym, pełnym niebezpieczeństw terenem, artysta wykonujący dane dzieło nie pracował dla zarobku, lecz na potrzeby plemienia. Wykonanie rzeźby poprzedzało odbycie tajnego rytuału, odpowiedniego przygotowania materiałów, a praca nad płaskorzeźbą zazwyczaj przebiegała w odosobnieniu.

Rzeźby i płaskorzeźby tworzone były przeważnie z drewna, najczęściej z hebanu – drewna niezwykle odpornego i trwałego. Gotowe dzieła ustawiane były w miejscach kultu i otaczane trwożliwym szacunkiem. Płaskorzeźby wyobrażały zwierzęta – przedstawiane jako istoty silne (lwy, słonie), wojowników plemiennych, postaci mężczyzn i kobiet, scenki rodzajowe, lokalne bóstwa, obiekty kultu religijnego i inne sytuacje.

Sztuka dla sztuki

Obecnie, sztuka afrykańska jest ukierunkowana na turystykę – lokalni artyści-rzeźbiarze wykonują prace wzorowane na starodawnych, plemiennych rzeźbach i płaskorzeźbach, nadając im egzotyczny charakter. Każdy przedmiot jest niepowtarzalny, wykonany z twardego drewna mahoniowego lub hebanowego, a ich oryginalność podkreśla ciemny, a nawet czarny naturalny kolor. Czasami rzeźby robione są z jasnego drewna akacji.

Płaskorzeźba drewniana
Płaskorzeźba przedstawia scenkę rodzajową pokazującą życie ludzi przy codziennych czynnościach. Jedno z oryginalnych dzieł sztuki afrykańskiej dostępne w Sklepie Afrykańskim

Wszystkie płaskorzeźby drewniane tworzone są ręcznie z niezwykłym pietyzmem, ozdobione ciekawymi ornamentami a prezentują sobą tylko i wyłącznie walory artystyczne doceniane i zachwalane przez turystów.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − jeden =