Bez kategorii

Jak przygotować kompletny biznesplan dla swojego biznesu?

Jak przygotować kompletny biznesplan dla swojego biznesu?

Przygotowanie biznesplanu nie jest łatwym zadaniem. Trzeba do niego podejść rzetelnie i z uwzględnieniem wszelkich najważniejszych informacji. Co powinien zawierać biznesplan? Jak go przygotować?

Przygotowanie biznesplanu

Taki dokument powinien być zrozumiały i przejrzysty. Najczęściej trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach;

  • streszczenie przedsięwzięcia – jest to wizytówka całego dokumentu, określająca jego części składowe,
  • charakterystyka firmy – należy tutaj zawrzeć najważniejsze dane, tj. nazwa firmy, dane adresowe, charakterystyka właścicieli, forma prawna, misje i cele działalności, posiadane zasoby,
  • opis produktu – odnosi się do dokładnej analizy przedmiotu działalności danej firmy. Trzeba pamiętać o cechach produktu, cenie, dystrybucji, przewadze konkurencyjnej, fazach cyklu życia produktu itp,
  • kadra zarządzająca oraz pracownicy – należy przedstawić zaplecze pracownicze i zarządzające, opisać kwalifikacje pracowników, strukturę organizacyjną, podział obowiązków, politykę płacową,
  • konkurencja i rynek – polega na opisie otoczenia, w jakim ma działać przedsiębiorstwo,
  • reklama i marketing – obejmuje strategię marketingową i reklamową, grupę docelową, formy przedstawiania produktu i dotarcia do klienta.
  • harmonogram realizacji działań – powinien dotyczyć około 5 lat z góry,
  • analiza finansowa – prognozowanie przyszłej sprzedaży, bilans, finansowanie działalności gospodarczej i wszelkie aspekty z tym związane.

Gotowy biznesplan

Istnieje także opcja skorzystania z gotowego dokumentu, czyli wykupienia gotowego szablonu w zależności od branży. Taka opcja znacznie ułatwia zdobywanie dofinansowania i pozwala na fachowe doradztwo i wykorzystanie gotowych wzorów. To oszczędzi czas i nerwy związany z przygotowaniem samodzielnym takiego dokumentu.

Biznesplan musi zawierać szereg informacji. Jeśli pragniemy skorzystać z gotowych wzorców, poznajmy ofertę strony gotowebiznesplany.pl.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =