Zdrowie

Alkoholizm u kobiet – czym się różni od męskiego?

Alkoholizm u kobiet – czym się różni od męskiego?

Pomimo, że alkoholizm kojarzy nam się z mężczyznami, nie da się ukryć, że ten problem dotyczy również płyci pięknej. Niestety, według prowadzonych badań wynika, że kobiety coraz częściej sięgają po alkohol. Czym różni się uzależnienie kobiet od mężczyzn? Zapraszamy do lektury poniższego tekstu, w którym omówione zostaną podstawowe różnice.

Alkoholizm u kobiet

Po pierwsze, kobiety są o wiele lepsze w ukrywaniu swojego nałogu. Wynika to z tego, że nadużywanie alkoholu jest społecznie o wiele bardziej akceptowane u mężczyzn. Niemniej jednak, taki stan rzeczy, może utrudniać postronnym osobom rozpoznanie początków choroby. Z powodu dużej stygmatyzacji alkoholizmu u kobiet, decydują się one najczęściej na picie w samotności. Oczywiście, zdarza się także, że piją one na imprezach i spotkaniach ze znajomymi, jednak robią to w sposób nieodstający od normy.

Objawy alkoholizmu

W początkowych stadiach choroby kobiety stosują odmienny od męskiego model picia alkoholu. Często zdarza się, że piją one mniejsze ilości jednak zdecydowanie regularniej np. codziennie, podczas gdy mężczyźni znacznie częściej upijają się do utraty przytomności co jakiś czas. Czynniki, na które należy zwracać wyjątkową uwagę, gdyż mogą świadczyć o problemach alkoholowych u kobiet to: zaniki pamięci, spowodowane urwanym filmem, zażywanie leków antydepresyjnych lub przeciw lękowych czy symptomy depresyjne. Ich wystąpienie zazwyczaj wiąże się z przejściem na kolejne, znacznie bardziej poważne stadium alkoholizmu.

Różnice między kobiecym, a męskim uzależnieniem

Przyczyny uzależnienia od picia są w przypadkach obu płci bardzo podobne. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, których dotyczy ten problem nie radzą sobie z własnymi emocjami, stresem oraz lękami. Mimo, że to mężczyźni częściej niż kobiety popadają w alkoholizm, to właśnie kobiety przechodzą przez chorobę alkoholową o wiele ciężej. Proces terapii trwa zazwyczaj w ich przypadku znacznie dłużej. Ponieważ ze względów biologicznych ta sama dawka alkoholu ma większy wpływ na kobiety szybciej popadają one także w uzależnienie od alkoholu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + piętnaście =