Architektura i budownictwo

Jak powstają domy modułowe?

Jak powstają domy modułowe?

Budownictwo modułowe to pojęcie, które na trwałe wpisało się już w branżę budowlaną. Przedstawiane często jako alternatywne w stosunku do domów budowanych w klasyczny sposób. Tworzonych element, po elemencie. Oceniane jako najtańsza droga, prowadząca do posiadania własnego i pełnowartościowego domu.

Co to są domy modułowe?

Domy modułowe to domy, których gotowe elementy – ściany, stropy czy podłogi powstają jeszcze w fabryce. Takie elementy transportowane są na miejsce budowy domu i łączone. W powszechniej opinii domy modułowe powstają z drewna. Owszem, gros z nich to właśnie domy drewniane, jednak warto wspomnieć, że wśród domów modułowych są też takie, które powstają z prefabrykatów betonowych. Domy drewniane także rzecz jasna mogą zawierać elementy z prefabrykatów betonowych. Przykładem są tu choćby niektóre ściany, czy też elementy kominka montowanego w takim domu.

Warto wspomnieć, że wśród domów tego rodzaju, można wyróżnić gotowe domy modułowe do całorocznego zamieszkania, a także domy letniskowe. Te drugie są tańsze, jednak nie ma w nich ocieplonych ścian, nie są też wyposażane w wiele elementów, które przy domach całorocznych są koniecznością.

Jak powstają domy modułowe?

Domy z gotowych elementów przywożone są w częściach na miejsce placu budowy i składane tam w całość, w ciągu kilku dni. Nie muszą być posadowione na takiej samej ławie fundamentowej jak domy murowane metodą klasyczną, więc zarówno przygotowanie miejsca pod dom, jak i sam proces jego powstawania, wiążą się z niskimi wydatkami. Firmy sprzedające domy modułowe oczywiście też wykonują zlecenia ich montażu. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak warto zdecydować się na takie rozwiązanie i powierzyć montaż takiego domu fachowcom. Po kilku dniach dom modułowy jest złożony i gotowy do zamieszkania. Oczywiście może wymagać wykończenia wnętrz, ale zakres tych prac jest już zależny od inwestora. Pomieszczenia w domu modułowym można zaadoptować w zależności od potrzeb i wykończyć tak, by zamieszkiwanie w nim było przyjemnością.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − jedenaście =