Zdrowie

Przyczyny zaćmy

Przyczyny zaćmy

Zaćma (zwana również kataraktą) to choroba polegająca na zmętnieniu naturalnie przejrzystej soczewki oka, co przekłada się znacząco na ostrość wzroku. Zaćma jest chorobą poważną, gdyż nieleczona może prowadzić do całkowitej ślepoty.

Jakie są główne przyczyny zaćmy nabytej?

Najczęściej występującą postacią zaćmy jest zaćma starcza. To proces fizjologiczny i naturalny, który dotyka osób po 55 roku życia. Soczewka oka traci wraz z wiekiem swoją elastyczność i postępuje jej zmętnienie. Ten proces często trwa długie lata, dlatego często zaćma w pierwszej jej fazie bywa niezauważalna. Rozwój zaćmy u osób starszych można powiązać z zaburzeniami równowagi biochemicznej i osmotycznej zachodzącymi w organizmie.

Często przyczyną zaćmy są urazy czy ciała obce w oku. Nie oznacza to, że zaćma rozwinie się zaraz po urazie, często rozwija się kilkanaście lat później. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie w przypadku jakichkolwiek urazów soczewki czy rogówki oka. Warto również zwrócić uwagę na środowisko pracy i warunki szkodliwe. U osób narażonych na ciągły kontakt ze szkodliwymi gazami czy pyłami istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zaćmy. Dlatego tak ważna jest ochrona oczu w warunkach szkodliwych.

Zaćmie sprzyjają również niektóre choroby cywilizacyjne, zwłaszcza cukrzyca oraz wszelkie zaburzenia pracy tarczycy i nadnerczy. Dlatego tak ważne są regularne badania poziomu glukozy, panelu tarczycowego oraz zdrowy tryb życia.

Badania pokazują również zależność pomiędzy przyjmowaniem niektórych leków a rozwojem zaćmy. I tak dla przykładu steroidy podawane w przypadku leczenia astmy lub zapalenia stawów mogą przyczynić się do rozwoju zaćmy.

Zobacz:  Centrum okulistyczne i optyczne w Gdańsku - Optis 

Zdarza się również tak, że zaćma jest wrodzona i pojawia się zaraz po urodzeniu. Tutaj naukowcy doszukują się przyczyn w wadach genetycznych, chorobach przebytych w czasie ciąży, przyjmowanych w ciąży lekach czy różnych zaburzeniach metabolicznych.

Jakie są objawy zaćmy?

Główne objawy zaćmy to:
• Zmętnienie soczewki, zmiana jej koloru na mleczny lub szary
• Widzenie określane jako zamazane
• Uczucie oślepienia przez mocniejszy strumień światła
• W zaćmie wrodzonej często dochodzi do uciskania oczu piąstkami. Nierzadko pojawia się zez.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 12 =