W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się wyrejestrowanie samochodu. Przepisy dotyczące rejestracji, a także ubezpieczenia samochodów są w naszym kraju bardzo rygorystyczne.
Jak wyrejestrować samochód?
Warto mieć na uwadze, że warunki wyrejestrowania pojazdów są określone przez równie restrykcyjne przepisy. Należy pamiętać, że przepisy zmieniają się dosyć często, dlatego trzeba ze wszystkim być na bieżąco. W tym artykule wyjaśnimy, jak szybko i zgodnie z prawem wyrejestrować auto.
Do wykupienia ubezpieczenia OC jest zobowiązany właściciel każdego zarejestrowanego pojazdu. Trzeba też pilnować, żeby OC obejmowały cały okres użytkowania pojazdu. Nie ma znaczenia, czy samochód stoi zamknięty w garażu, czy na terenie prywatnym, musi mieć wykupioną ważną polisę ubezpieczeniową. Jeśli polisa nie będzie ważna to wtedy właściciel musi zapłacić karę pieniężną, która wynosi od 900 do 4500 zł. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że liczba dni bez ważnej polisy ma wpływ na wysokość kary. Należy wyrejestrować pojazd, jeśli chcemy pozbyć się obowiązku posiadania polisy OC.
Niezbędne dokumenty
Należy pamiętać, że obowiązek wyrejestrowania pojazdu spoczywa na właścicielu, którego auto zostało ukradzione. Jest to też niezbędne, jeżeli pojazd został całkowicie wycofany z obiegu lub właściciel postanowił go zutylizować w odpowiedniej stacji demontażu pojazdów. Więcej informacji o procedurze wyrejestrowania pojazdu po złomowaniu, można przeczytać na stronie https://mamauto.pl/wyrejestrowanie-samochodu-po-zlomowaniu-krok-po-kroku/
Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania pojazdu do karta pojazdu, tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny oraz umowa sprzedaży pojazdu, jeśli samochód został sprzedany, a następnie wywieziony za granicę. Warto dodać, że jedynie właściciel może wyrejestrować pojazd. Jeśli właścicieli jest więcej to wszyscy muszą się pojawić we właściwym urzędzie. Ewentualnie można nadać pełnomocnictwo od każdego z nich. Można także przygotować wszystkie dokumenty, wniosek oraz dowód zapłaty. Następnie wystarczy wysłać dokumenty na adres urzędu. Drogą internetową można jednak najwygodniej i najszybciej wszystko przesłać. Trzeba się wcześniej upewnić, że urząd posiada elektroniczną skrzynkę podawczą. Aktualne warunki składania wniosku drogą elektroniczną również są dostępne na stronie internetowej.